The Money I Saved Not Snacking “Out”

Posted on June 20th, 2013 by Discount Debbie

My family and I have been doing really good about cooking at home and reducing out eating out budget. When you take four people out to dinner, it costs a lot of money. With that kind of price tag we were easily motivated to cook more. However, we found ourselves indulging in snacks or drinks while we were out. A few bucks here and there everyday wasn’t too bad, unti I really thought about it.

My kids and I were out one day running errands and they begged me for a snack. After we left the drive-thru at Wendy’s here was our price breakdown.

2 Apple juice boxes $3
2 Apple slice packages $2
1 Large sweet tea $1.99
Total Cost: $6.99

Then I went to Wal-Mart and bought everything I had just bought. 

8 Pack of Juicy Juice apple juice boxes $2.99
2 pounds of red delicious apples $2.58
Package of tea bags $2.78
5 pounds of sugar $2.93
Total Cost: $11.28

For just a few dollars more I got enough “snacks” to cover a week. Not to mention the tea and sugar was enough for more than 2 weeks of teas everyday! The price of doing it yourself is amazing. And we can totally take these things in the van with us! The kids don’t miss out on snacks and we save a ton of money!

What are you doing to save money?

 


No Comments

No comments yet.

Sorry, the comment form is closed at this time.

Get Updated via email when new coupons, freebies and deals are added.

new printable coupons

money saving offers

Grab Thrity Divas Banners

Thrifty Divas
Thrifty Divas