Healthy Foods For Under $1

Posted on July 16th, 2013 by Discount Debbie

It’s a common thought that healthy foods are expensive and junk food is cheap. While it’s true that junk food is incredibly cheap, and healthy food is generally more expensive, there is still hope for cheap healthy foods.

Here’s our list of healthy foods under $1.

Black Beans-the ones in a can are less than a $1 or you can make your own from a bag. It’s high in protein and is a great addition to a meal. It really fills you up and bulks up your meal. 

Eggs-usually they are around $.20 per egg and it doesn’t take many to fill you up. Plus there are a million uses for eggs and I mean that literally. The possibilities are endless and they are another incredible source of protein.

Hummus-This is only the homemade version, but I don’t think there is a better treat. HERE is a recipe we posted a while back. Nix the tahini for cost because it doesn’t change the taste too much anyway. Even with all the ingredients, it shouldn’t be more than a $1.

Rice-quite possibly the cheapest food out there. No wonder they use it on survivor the most. It doesn’t have a ton of nutrients, but it’s very cheap and very filling.

Yogurt-You can always find good prices on yogurt and even better prices when they are on sale. Makes for the perfect breakfast and is packed with protein and probiotics.

Popcorn-Just don’t buy the junk version. Make your own. A bag of kernels is around $3 and that will make about 40 servings of popcorn. We posted the “how” to do it without a bag HERE. Popcorn is a great healthy treat! Your kids love it too!

Fruits-Everyone loves fruit right? Some fruit is cheaper than others. Making the cheap list is watermelon (in season), oranges, bananas, and apples. All of these are less than a $1 a serving and are obviously awesome for you!

What’s your favorite cheap, healthy food?

 


Saving Money on Healthier Foods

Posted on April 10th, 2013 by Discount Debbie

It’s a very common belief that it’s more expensive to eat healthy and with less processed food. And while I’ll be the first to admit that it’s almost always cheaper to buy non-organic, more boxed foods and even frozen foods, but there are some tips to help you buy those healthier foods without breaking your budget.

1. Join a food co-op. These are GREAT ways to get fresh produce and bulk foods for a great price.

2. Shop seasonly. Out of season produce is definitely more expensive, so when you can eat in season. If you want to enjoy some of those veggies or fruits all year long think about canning or freezing them.

3. Buy in bulk. It’s just cheaper.

4. Have a cow. No really, have a cow. One way we saved a ton of money was buying a cow and splitting the cost of it after the processing with another family. We paid around $2.50 a pound for all cuts of meat. That included steak as well! You can also know where your meat is coming from and assure you get the best quality.

5. Read the sales paper. Even some health stores will put out sales papers and a lot of times you can find cheaper deals than your regular foods. For example, this week Target has had Auntie Ann’s macaroni and cheese on sale for $1 a box!

6. Stock up on sale items. When you see things like olive oil and nuts buy them up. They take longer to go bad and regularly are kind of expensive items.

What are your tips for saving on healthier foods?


Get Updated via email when new coupons, freebies and deals are added.

new printable coupons

money saving offers

Grab Thrity Divas Banners

Thrifty Divas
Thrifty Divas