Medical Must-Haves at Home

Posted on June 20th, 2014 by Discount Debbie

medical  must haves

There are some home medical investments that can lower your overall medical cost. Some of them are low price and some don’t cost a thing. Here are a few of my favorites.

Phone Numbers

If you have a family doctor or pediatrician keep these numbers on hand and in a high profile spot in your home. This also goes for poison control and emergency numbers. These numbers aren’t just vital for family safety. They save money. Poison control can let you know if a trip to the doctor is necessary or if there is something you can do at home. Calling the pediatrician can save you a trip to the office. Most doctors or nurse practitioners are willing to give advice and a time frame to know when you need to reconsider scheduling an appointment for your child.

Vital Sign Monitors

It’s important to have the older versions of these items because they are less expensive, aren’t digital, and don’t require batteries. At the very least have a stethoscope, thermometer, and blood pressure cuff. Keep these items with your first aid kit and know how to use them. They will save you trouble when it comes time to make those above mentioned phone calls. It also gives a sense of calm to know the actual facts of you or your child’s vitals when calling a health care professional.

Tylenol Free Medications

One of the highest risks of poison come from taking too much Tylenol. It seems to be in everything and when you’re sick it’s easy to accidentally overdose with. Get a lock box for you medications if you have young children and keep it high out of reach as an extra precaution. If you think someone has overdosed on Tylenol take them to the Emergency Room immediately. Tylenol poisoning show little or no symptoms, can last over five days, and can cause liver failure and fatality.

Wet Wipes

Baby wipes can be used as tissue. They are less expensive than regular tissue. They are also wet so they don’t tear up your nose. Last but not least they don’t break apart so they won’t iritate your nose further. Not to mention they can be used to clean anything, so it’s a good idea to have these on hand for more than just cleaning baby bums.


Thrifty Tip: Homemade Salsa

Posted on June 10th, 2014 by Discount Debbie

Of all the different types of cuisine, Mexican food has got to be my favorite. If we go out to eat, I tend to think about going to a Mexican food restaurant. And, although I cook a variety of types of food at home every day, I make tacos and fajitas quite a bit. And, one of the most fun (although not at all good for you) parts of a Mexican meal is chips and salsa, right? The combination is virtually irresistible, if you ask me! ;)

Well, our garden produced a bunch of yummy tomatoes, cilantro and peppers. Check these out! (Cilantro not pictured below.)

DSCN1522 (1024x768)

What was I supposed to do with these…make salsa, of course!

So, I got to work. I used about 7-8 tomatoes and chopped them up.

DSCN1498 (1024x768)

Then, I chopped up about half of an onion.

DSCN1500 (1024x768)

I also chopped up the peppers but didn’t take a picture. (Sorry, I forgot to. And, I was getting very excited about the salsa.) Then, I crushed two cloves of garlic and chopped a handful of fresh cilantro.

Next, I dumped everything into my food processor, added the juice from one lemon, salt, pepper, about a teaspoon of cumin, half a teaspoon of chili powder and a dash of cayenne pepper.

I ran it through the food processor for about two to three minutes. Then, I poured it into a bowl and let it chill in the refrigerator for about half an hour. (That was only because it was almost dinner time. We had leftovers that sat overnight and that batch was even better.)

Who needs store bought salsa when you can have such fresh, tasty and even kinda healthy salsa. If you can manage to eat it without tortilla chips, it really would be healthy. :) Good luck with that, though!

DSCN1495 (1024x768)

What’s your favorite make-at-home indulgence?


Best Organic Deals At Whole Foods This Week

Posted on June 6th, 2014 by Coupon Cathy

whole-foods-logo

One of my favorite things about summer is all the fun summer fruits–and the deals on those fruits! My son started asking for grapes a few weeks before I discovered that the grape deals had begun. In the last couple of weeks, we have gotten red and black grapes at a great price ($2.49/lb)! Don’t let anyone tell you that you can’t get good deals on organic foods or that you can’t get food at competitive prices at Whole Foods. Check out this week’s deal!

Organic Raspberries 3/$10
Organic Italian Sweet Red Onion $1.49/lb
Organic Grapes $2.99/lb
Honest Organic Lemonade $2.00

Nature’s Path Organic Waffles $2.50

Organic Valley Half-N-Half $2.69
-$1/1 Organic Valley Coupon
=$1.69

Back To Nature Organic Cookies $3.00
-$.50/1 Back To Nature Whole Foods Coupon in the Mar/Apr Whole Deal
-$.75/1 Back To Nature Coupon (Facebook, after e-mail submit)
-$.75/1 Ibotta Back To Nature Rebate
=$1.00

Back To Nature Organic Crackers $3.00
-$.50/1 Back To Nature Whole Foods Coupon in the Mar/Apr Whole Deal
-$.75/1 Back To Nature Coupon (Facebook, after e-mail submit)
-$.75/1 Ibotta Back To Nature Rebate
=$1.00

So Delicious Coconut Milk $3.00
-$1/3 So Delicious Whole Foods Coupon
-$1/1 Ibotta So Delicious Rebate
=$1.67

Annie’s Organic Mac-N-Cheese $2.00
-$.35/1 Annie’s Mac-N-Cheese Coupon
=$1.65

Organic Valley Sour Cream $3.29 (16 oz)
-$1/1 Organic Valley Whole Foods Coupon
-$.75/1 Organic Valley Sour Cream Coupon
=$1.54

365 Everyday Organic Coconut Oil $5.99
-$1/1 Coconut Oil Whole Foods Coupon
=$4.99

Late July organic Tortilla Chips $2.99
-$1/2 Late July Whole Foods Coupon
=$2.49

YoKids Organic Smoothies $3.99
-$.50/1 Stonyfield Printable
=$3.49

YoKids Organic Squeezers $3.99
-$.50/1 Stonyfield Printable
=$3.49

DeLallo Organic Wheat Pasta $2.00
-$.75 Ibotta Cash Back
=$1.25

Three Twins Ice Cream $4.79
-$1/1 Three Twins Ice Cream Coupon
=$3.79

Barbara’s Snackimals Cereal $3.99
-$1.50/1 Snackimals Coupon
=$2.49

Kevita Organic Beverage $2.99
-$1/1 KeVita Coupon
=$1.99

Muir Glen Organic Canned Tomatoes $2.00
-$.75 Ibotta Cash Back
=$1.25

Melt Organic Spread $4.69 (regular price)
-$1.50 Ibotta cash back
-$2/1 Melt Organic Spread
=$1.19

So Delicious Culinary Coconut Milk $2.39 (regular price)
-$1/3 So Delicious Products Whole Foods Coupon
-$.55/1 So Delicious Coupon (Facebook)
=$1.51

So Delicious Organic Coconut Fudge Bars $4.99 (regular price)
-$1/3 So Delicious Products Whole Foods Coupon
-$1/1 So Delicious Coupon
=$3.65

Rising Moon Organic Ravioli $3.50
-$1/1 Rising Moon Organic Coupon
=$2.50

Muir Glen Diced Tomatoes $1.67
-$.75/1 Muir Glen Ibotta Rebate
=$.92

WHOLE FOODS SURE DEALS
Prices are good in US stores May 1st – June 30, 2014

Allegro® Organic Breakfast Blend Tea $4.49
365 Everyday Value® Organic Sauces $2.99
365 Everyday Value®Organic Vegan Mayo $4.49
365 Everyday Value® Organic Cookies or Wafers $3.99

I know I’ll be headed back for more grapes soon! What will you be headed to Whole Foods to get?


Thrifty Healthy Tip: Make Homemade Ginger Ale

Posted on June 5th, 2014 by Discount Debbie

A couple of days ago our three-year-old woke up with some sort of stomach bug. He’s still putting all kinds of things in his mouth. So, it could have been food, dirt or anything else that he seemed curious about at any given moment. In any case, we thought about getting ginger ale for him and then decided to just buy some ginger and make some instead!

I’ve never made ginger ale. But, there was no shortage of recipes for me to choose from or use as a base for my own. I used a recipe as a base, Here is what I ended up doing.

Ingredients:

2-3 Tbsp. fresh grated ginger
1/2-3/4 cup freshly squeezed lemon or lime juice
1/4 cup maple syrup, honey or sugar
1/2 tsp. salt
3 cups water
6 cups carbonated water

It was so easy. I knew I needed about 1-2 inches of ginger. I didn’t measure. I just guesstimated and thought I’d err on the side of having more rather than less.

DSCN1473 (1024x768)

So, I grated the ginger.

DSCN1477 (1024x768)

Then, I put it into the pot with the 3 cups of water and salt. Bring to a boil. I also added the lemon juice but read afterwards to wait until you’ve removed the mixture from the heat to add the lemon juice. I also waited until I removed the pot from the heat to add the honey. If you are using sugar, then you need to add it while the mixture is boiling and make sure it is dissolved before removing from heat.

DSCN1480 (1024x768)

Let it cool and then add the carbonated water. Chill in the refrigerator or drink at room temperature.

DSCN1482 (1024x768)

I forgot to take a picture of the nice clean pitcher full of our homemade ginger ale. But, I do have evidence that the whole family liked it! Here’s our greasy, almost empty pitcher of the good stuff because we ALL thoroughly enjoyed it!

What homemade drinks have you made lately?


Sprouts Organic Deals This Week

Posted on June 4th, 2014 by Coupon Cathy

Sprouts

Sprouts is one of my favorite places to shop for organic food, especially produce. When Sprouts has organic produce on sale, you will be hard pressed to find a better deal on that very item anywhere else. Once again, you’ll find another week of great savings on organic foods at Sprouts this week. Check out this week’s list below. (Sprouts sales, as with many other stores, may vary from region to region and even from store to store. So, be sure to check your local store’s weekly mailer for sale items and sale prices.)

Organic Red or Green Seedless Grapes $2.98/lb
Organic Bunched Broccoli $1.50/lb
Organic Blueberries or Raspberries $2.98/each
Organic Baby Carrots or Celery $1.50
Organic On-The-Vine Tomatoes $1.98/lb
Organic Kale $1.50/bunch
Nancy’s Organic Soy Yogurt $.89

Cascadian Farm Organic Granola Bars $3.00

Lundberg Farm Organic Pasta Mixes $1.67

HappyBaby Munchies or Puffs $2.50

Organic Valley Milk $3.79 (1/2 gallon)
Use one $.35/1 Real California Milk Coupon
Final Price = $3.44

Muir Glen Organic Canned Fire Roasted Tomatoes $1.67
Use one $.75 Muir Glen Ibotta Rebate
Final Price = $.92

Veri Organic Canned Soda $3.00
Use one $2/1 Veri Organic Soda Printable (Mambo Sprouts)
Final Price = $1.00

Spectrum Organic Olive Oil $9.99
Use one $3/1 Spectrum Organic Coupon
Final Price = $6.99

Horizon Organic Snack Crackers $2.50
Use one $.55/1 Horizon Coupon
Final Price = $1.95

Tasty Brand Organic Gummies $3.00
Use one $1/1 Tasty Brand Coupon
Final Price = $2.00

JUNE MONTHLY ORGANIC DEALS
Back To Nature Organic Mac-N-Cheese $2.00
Use one $.75/1 Back To Nature Coupon (after sign up)
Final Price = $1.25

Spectrum Organic Mayonnaise $4.99
Use one $3/1 Spectrum Naturals Coupon
Final Price = $1.99

Spectrum Organics Olive Oil $10.99
Use one $3/1 Spectrum Organic Coupon
Final Price = $7.99

Orgain Healthy Kids Shakes $1.89
Use one $1/1 Orgain Sprouts Coupon
Final Price = $0.89

I love all the great deals on organic fruit and vegetables. Now, if only I could convince my family to go on a raw/fresh food diet all summer so that I wouldn’t have to turn on the oven…I can dream, can’t I?


Sprouts Organic Deals This Week

Posted on April 24th, 2014 by Coupon Cathy

Sprouts

 

While every week is a good week to shop at Sprouts for organic deals, this month happens to be better than most because of Earth Day. For Earth Month, you can receive a free reusable Sprouts bag with the purchase any two Sprouts brand cleaners (between April 2nd – April 30th). Aside from this perk, there are lots of great deals, including another freebie. Check out this week’s list below.

Pick up a free bottle of Seventh Generation Stain Remover With Coupon (while supplies last)

25% Off everything in the Vitamin & Body Care Aisles

$1/1 Acure Body Care
$1.50/1 Aubrey Organics Skin Care
$2/1 Earth Science Product

Muir Glen, Cascadian Farm Products 25% Off
$.75/1 Cascadian Farm Coupon

Organic Avocados $.98/each

Organic Cucumbers $.50/each

Organic Baby Carrots or Romaine Lettuce $1.50 (1 lb bag)

Organic Curly Kale $1.50

Organic Red Peppers $1.50/each

Organic Strawberries or Blackberries $3.98

Organic Roma Tomatoes $1.50/lb

Organic Mini Watermelon $3.98/each Read More


Whole Foods Organic Deals

Posted on March 20th, 2014 by Coupon Cathy

I know many Thrifty Divas who are also very health conscious divas. Those two goals don’t always seem to work together. However, it’s deals like these at Whole Foods that make it possible. Remember, being thrifty and being healthy are not mutually exclusive lifestyles!

Muir Glen Organic Tomatoes, 28 oz $2.00, sale price through 4/1
Use $0.50/1 – Muir Glen Product, 01730 (coupons.com)
Final Price: $1.50

Stonyfield Smooth & Creamy Organic Yogurt, 32 oz $3.39, sale price through 4/1
Use $0.50/1 – Stonyfield Organic Yogurt, 32 oz (stonyfield.com)
Or $0.50/1 – Stonyfield Organic Greek Yogurt, 16 oz or 32 oz (stonyfield.com)
And use $0.75/1 – Stonyfield Organic Yogurt, 32 oz, Whole Foods Coupon (wholefoodsmarket.com)
Final Price: $2.14

Stonyfield Organic Yokids Squeezers, 4 ct $3.39, sale price through 4/1
Use $0.50/1 – Stonyfield YoKids Organic Yogurt Squeezers, 8 pk (stonyfield.com)
Final Price: $2.89

Delallo Organic Whole Wheat Pasta, 16 oz $2.00, sale price through 4/1
Use $1.50/2 – Delallo Whole Wheat Pasta (delallo.com)
Final Price: $1.25 each, when you buy 2

Rice Dream Organic Rice Drink, 32 oz $2.00, sale price through 4/1
Use $1.00/1 – Dream Non-Dairy Beverage or Frozen Dessert, Whole Foods Coupon (wholefoodsmarket.com)
Final Price: $1.00

So Delicious Dairy Free Coconut Milk, 6 oz $1.67, sale price through 4/1
Use $1.00/1 – So Delicious Dairy Free Product (coupons.com)
Or $1.00/1 – So Delicious Dairy Free Product from SS 1/5
Final Price: $0.67

Health Valley Organic Soup, 15 oz $2.50, sale price through 4/1
Use $1.00/1 – Health Valley Organic Product (bricks.coupons.com)
Final Price: $1.50

Imagine Organic Soup, 17.3 oz $2.39
Use $1.00/1 – Imagine Product (facebook.com)
Or $1.00/1 – Imagine; Soup, Broth, Stock or Gravy (bricks.coupons.com)
Final Price: $1.39

Enjoy Life Gluten Free Chocolate Bar, 1.4 oz $1.50, sale price through 4/1
Use $1.50/2 – Enjoy Life Products, Whole Foods Coupon (wholefoodsmarket.com)
Final Price: $0.75 each, when you buy 2

Mary’s Gone Crackers Organic Crackers, 6.5 oz $3.99, sale price through 4/1
Use $1.50/2 – Mary’s Gone Crackers Products (mambosprouts.com)
And use $1.50/2 – Mary’s Gone Crackers Products, Whole Foods Coupon (wholefoodsmarket.com)
Final Price: $2.49 each, when you buy 2

Meyer’s Clean Day Countertop Spray, 16 oz $3.99, sale price through 4/1
Use $0.50/1 – Mrs. Meyer’s Clean Day Product (target.com)
Final Price: $3.49

Food for Life Ezekiel 4:9 Sprouted Grain Crunchy Cereal, 16 oz $4.69, sale price through 4/1
Use $0.50/1 – Food For Life Product (commonkindness.com)
Final Price: $4.19

So Delicious Dairy Free Coconut Milk Ice Cream, 16 oz $5.39, sale price through 4/1
Use $1.00/1 – So Delicious Dairy Free Product (coupons.com)
Or $1.00/1 – So Delicious Dairy Free Product from SS 1/5
Final Price: $4.39

Back to Nature Crackers, 6.5 oz $3.00, sale price through 4/1
Use $1.00/1 – Back to Nature Product (facebook.com)
And use $1.00/1 – Back to Nature Product: Juice, Cookie, Cracker, Granola or Nut, Whole Foods Coupon (wholefoodsmarket.com)
Final Price: $1.00

Barbara’s Snackimals Cereal, 9 oz $3.99, regular price
Use $1.50/1 – Barbara’s Organic Snackimals Cereal (commonkindness.com)
And use $1.50/1 – Barbara’s Organic Snackimals Cereal, Whole Foods Coupon (wholefoodsmarket.com)
Final Price: $0.99

Luna Bar, 1.7 oz $0.99, regular price
Use $1.50/3 – Luna Bar, Protein and/or Fiber Bars, 1 ct, Whole Foods Coupon (wholefoodsmarket.com)
Final Price: $0.49 each, when you buy 2

Choice Organic Teas, 16 ct $3.00, sale price through 4/1
Use $1.00/2 – Choice Organic Teas Boxes (mambosprouts.com)
And use $1.00/2 – Choice Organic Teas, 16 ct boxes, any flavor, Whole Foods Coupon (wholefoodsmarket.com)
Final Price: $2.00 each, when you buy 2

Organic Valley Half & Half, 32 oz $3.99, regular price
Use $0.75/1 – Organic Valley Half & Half: Original, French Vanilla or Hazelnut (everydaysaver.com)
Or $0.75/1 – Organic Valley Half & Half (organicvalley.com)
And use $1.00/1 – Organic Valley Half & Half, Whole Foods Coupon (wholefoodsmarket.com)
Final Price: $2.24

Honest Tea Organic, 16 oz $1.59, regular price
Use $1.00/2 – Honest Tea, 16 oz, Whole Foods Coupon (wholefoodsmarket.com)
Final Price: $1.09 each, when you buy 2

Food Should Taste Good Chips, 4.5 oz $2.99, regular price
Use $1.00/1 – Food Should Taste Good Chips, any, 4.5 oz or larger (foodshouldtastegood.com)
And use $1.00/2 – Food Should Taste Good Products, Whole Foods Coupon (wholefoodsmarket.com)
Final Price: $1.49 each, when you buy 2

Canyon Bakehouse Gluten Free Bread, 18 oz $4.99, sale price through 4/1
Use $1.00/1 – Canyon Bakehouse Gluten Free Baked Poduct (canyonglutenfree.com)
Final Price: $3.99

Udi’s Gluten Free Granola, 13 oz $5.29, sale price through 4/1
Use $1.00/1 – Udi’s Gluten Free Product, limit one coupon per person (udisglutenfree.com)
Final Price: $4.29

Imagine Free Range Chicken Broth, 32 oz $2.99, sale price through 4/1
Use $1.00/1 – Imagine; Soup, Broth, Stock or Gravy (bricks.coupons.com)
Or $1.00/1 – Imagine Product (facebook.com)
Final Price: $1.99

Are you a healthy and thrifty diva?


Eating Healthy: Use What You’ve Got

Posted on January 31st, 2014 by Discount Debbie

Eating healthy is important to our family; so is saving money. Those two lifestyles don’t have to be mutually exclusive. I’ve posted before about our garden and the yummy ways I get my children to eat broccoli and beet greens. Today, I can’t boast about my children eating everything in the garden. However, my husband and I do enjoy the salads and coleslaws we come up with by just using what we have.

This beautiful thing grows in our garden:

Growing up, I wasn’t a big fan of cabbage or coleslaw. However, as I discovered alternative ways to make coleslaw, I have come to love it! (And, who says it won’t make it into my children’s smoothies today?) ;)

Here is a basic recipe for easy, healthy coleslaw.

1. Chop up some cabbage. This is about half of the head you see in the above photo.

 

2. Add some chopped onions.

3. Chop some parsley or cilantro. I just use whichever one I have. I had cilantro this time.

4. Then, grate a large carrot or two.

5. Mix it all up!

6. Mix in your favorite dressing. I usually just use equal parts olive oil and whichever vinegar I have (either balsamic or apple cider), a couple of cloves of crushed garlic and salt and pepper.

 

Not your typical coleslaw, right? Who cares? Make it how you like it, save money and eat healthy, nourishing food!

How do you enjoy your garden veggies?


Get Updated via email when new coupons, freebies and deals are added.

new printable coupons

money saving offers

Grab Thrity Divas Banners

Thrifty Divas
Thrifty Divas