Cheap and Free Stuff With Coupons

Posted on July 9th, 2014 by Coupon Cathy

FREE

 

Did you know that you can get a bunch of freebies on your next trip to your local drug store? Just clip or print a coupon or two, using store rewards and filling out rebate forms, you can get some amazing freebies. Check out this week’s freebies, moneymakers and other hot deals.

RITE AID
Bought 1 Clear Scalp & Hair Therapy, 12.6 oz $6.49, regular price
Buy 1, Receive $2.00 Up Reward through 7/26, Limit 4
Used one $2.50/1 – Clear Scalp & Hair Product from RP 6/22
And used one $3.00/1 – Clear Scalp & Hair Therapy Products, Rite Aid Coupon (adperk.com)
Paid $0.99, Received $2.00 Up Reward
Final Price: $1.01 Moneymaker

Buy 5 NYC Liquid Lipshine Lip Gloss $1.99, regular price
40% Off 7/13-7/19
Spend $5.00, Receive $2.00 Up Reward 7/13-7/19, Limit 2
Use four $1.00/1 – NYC Product, $1.00 or more (walmart.com)
Pay $1.97, Receive $2.00 Up Reward
Final Price: $0.03 Moneymaker, when you buy 5

CVS
Metamucil Packets, 10 ct $2.99, sale price through 7/12
Buy 1, Receive $1.99 ExtraBucks through 7/12, Limit 1
Use $1.00/1 – Metamucil Product from PG 7/6
Pay $1.99, Receive $1.99 ExtraBucks
Final Price: Free

TARGET
Buy 3 Gerber Grabbers Pouches, 4.23 oz $1.32, sale price through 7/12
Use one $1.00/3 – Gerber Graduates Grabbers Products (coupons.com)
Final Price: $0.99 each, when you buy 3

WALGREENS
Buy 2 Canada Dry, Sunkist, 7-Up or A&W Ten Sodas, 2 L $1.00, sale price through 7/12
Use one $1.00/1 – 7UP Ten, A&W Ten, Canada Dry Ten, RC Ten or Sunkist Ten Soda, 12 pk or (2) 2 L (coupons.com)
Final Price: $0.50 each, when you buy 2

Yardley Body Wash or Shower Gel, 16 oz $2.49, sale price through 7/26
Buy 1, Receive $1.00 with Shopmium (use code GHUUAEPE)
Spend $1.00, Receive 50 Balance Rewards Points With In-Ad Coupon through 8/30
Use $1.00/4 – Yardley Bar Soaps Singles, (2) Double Packs or (1) 4-pack OR (1) Shower Gel or Body Wash, 16 oz from SS 5/18
Pay $1.49, Receive 100 Balance Rewards Points ($0.10) and Submit for $1.00 Shopmium Credit
Final Price: $0.39

Buy 4 Yardley Bar Soaps, 4.25 oz $1.00, sale price through 7/26
Spend $1.00, Receive 50 Balance Rewards Points With In-Ad Coupon through 8/30
Use one $1.00/4 – Yardley Bar Soaps Singles, (2) Double Packs or (1) 4-pack OR (1) Shower Gel or Body Wash, 16 oz from SS 5/18
Pay $3.00, Receive 200 Balance Rewards Points ($0.20)
Final Price: $0.70 each, when you buy 4

Ivory Bar Soap, 3.1 oz 3 pk $1.00, sale price through 7/26
Spend $1.00, Receive 50 Balance Rewards Points With In-Ad Coupon through 8/30
Use $0.25/1 – Ivory Body Wash, 12 oz or 3 bar pk (coupons.com)
Pay $0.75, Receive 50 Balance Rewards Points ($0.05)
Final Price: $0.70, or 0.23 per bar

It’s fun getting cheap and free stuff, isn’t it?


Chick-fil-A: Dress Like a Cow on Friday July 11 = FREE Meal or Entree

Posted on July 9th, 2014 by Freebie Felicia

Chick-Fil-A

It’s that time of year… time for Chick-fil-A’s Cow Appreciation Day! Dress like a cow and head to your local Chick-fil-A and you’ll receive a free meal (entree, side, and drink!). Or wear a cow accessory and get a free entree. For full rules, locations, and a printable cow costume visit Chick-fil-A.com.


Thrifty Tip: Make Your Own Pickles

Posted on July 8th, 2014 by Discount Debbie

make pickles

Our little garden has done very well this season. And, we have gotten lots of cucumbers, among other things. But, aside from just snacking on cucumbers and adding them to a salad, I haven’t had much else to do with them. So, I finally tried what I’ve talked about doing for a long time – Make pickles! I wish I had done this sooner! What an easy, inexpensive way to make a healthier version of this tasty condiment.

DSCN1754 (1024x768)

Here’s what you’ll need to get started.

  • 3 wide mouth jars with lids and rings
  • fresh or dried dill (I didn’t have any on hand. So, I didn’t use it this time. But, I plan to have some for the next time.)
  • cucumbers washed
  • 3 cloves of garlic
  • 3 hot peppers (optional)
  • 4 cups water
  • 1 cup white vinegar
  • ½ cup salt
  • black peppercorns (I used about 1 tablespoon per jar)

(Since we had peppers in our garden, I decided to use them…why not, right?)

DSCN1755 (1024x768)

Instructions
1. Sanitize jars. I don’t have a canning kettle. So, I just filled my largest pot with water, brought it to a boil and placed the jars in for about 10 minutes. Just before the water came to a boil, though, I placed the lids of the jars in for about 5 minutes.
2.Bring water, vinegar, and salt to a boil in a pot.
3. Put garlic, dill, and cut peppers in jars.
4. Put the cucumber slices into jars tightly until they reach the neck of the jars.
5. Pour brine into jars, leaving ½ inch head space. 6. Add lid and ring to each jar and tighten.
6. Set the jars on towel and turn upside down.
7. Cover jars with a towel until they have cooled off.
8. Once cool, store in a cool dark location. The pantry is a convenient spot. Pickles are ready to eat immediately! Store in fridge once jars are opened. 
Enjoy!
DSCN1766 (768x1024)


Tips For When You’re Running Out of Money

Posted on July 8th, 2014 by Discount Debbie

money

Payday isn’t for another week. You have to buy gas, pay a few bills, and buy groceries, but you don’t think that the money in your account is going to stretch. Here are a few tips to help get you through the next few days.

Transportaion

Fuel is expensive and could eat up a great deal of the money you have left in the account. When it comes to gas money less is more. Try only getting half a tank of gas. Limit the amount of driving that you do. When this isn’t possible, find someone to car pool with. Offer them some gas money. They are going your way anyway and you most likely won’t be offering to fill up the whole gas tank, but most people won’t turn down an offer to offset their expenses. Be sure to return the favor should they be stuck in the same situation. This works really well with a friend so rather than offering to pay for gas, you offer to return the favor.

Food

Buy small one meal items such as pot pies. They can be a full meal, are easy to cook, and are healthier than junk food and take out. Best of all, most pot pies are under a dollar. They come in a variety of flavors as well. When you can’t avoid eating outside the house try taking a bag lunch, or in a pinch order off the dollar menu. Check your fridge for good leftovers (and get rid of that two month old science project growing in the back of the freezer). Plan your meals around using up leftovers, perhaps adding a twist like different seasonings or a new vegetable.

Bills

This is why auto-pay isn’t the best plan. If you’re running short this month, it may be time to pick and choose. Find out if you have a grace period on any of your bills. Many mortgages have a grace period of anywhere from a few days to as much as 15 days past the monthly due date where you won’t incur a late fee as long as you make your payment before then. But don’t get in the habit of depending on a grace period, that could lead to paying late at some point down the road. Always make your mortgage or rent your priority because those are some of the most expensive late fees! But a grace period could be the wiggle room you need for this month just to make ends meet.


When Medical Bills Are Too High

Posted on July 7th, 2014 by Discount Debbie

medical bills

Medical bills can be scary. On top of the potential of an emergency visit or an operation, needing to deal with the financial aspect of medical care can tip a person over the edge. Luckily there are ways to work with the medical staff to get the care you need.

Own It

The last thing that you want to do when a medical cost is too high is to ignore your medical need. The second to last thing you want to do is ignore your financial situation. Let the doctor’s office or hospital know up front what your financial situation is. Most medical practitioners can either work with you or refer you to a service that can help you. Yes, every now and then you will end up with an unhelpful doctor or nurse,  but for the most part these professionals want you to be able to get the medical help that you need. They are even more willing to work with you when they know what they are working with.

Payment Plans

Many hospitals are more than happy to set up a payment plan when you can’t pay a bill in full. Most likely the hospital will want a down payment, but it will be a lot less than trying to pay in full. If possible, meet with the financial department to see what a service or procedure will cost before getting the care. At the very least it will give you the time to come up with a game plan.

Know What You Don’t Need

Often there are costs that go along with extra medical care we may not need to have. For example, if you don’t need an epidural during delivery, you don’t need to pay for an epidural. If you can handle having your wisdom teeth removed with only novocaine, you don’t need to pay to get knocked out. Some things will be unavoidable, while others will have a little wiggle room. Know what you need and what you can handle when walking into a procedure.


Free Sample of Suave Professionals Natural Infusion Hair Care

Posted on July 7th, 2014 by Freebie Felicia

Free Sample of Suave Professionals Natural Infusion Hair Care – Sign up HERE.

Free samples like these are perfect for your summer travels!


Fourth of July Savings At Walmart

Posted on July 3rd, 2014 by Coupon Cathy

Walmart 2

 

Check out the great savings for all your Fourth of July needs at Walmart this week!

WALMART

Bought 1 Ball Park Park’s Finest Frankfurters, 14 oz $3.50, regular price
Buy 1, Receive $1.50 with Ibotta
Buy 1, Receive $1.50 with Shopmium (use code GHUUAEPE)
Paid $3.50, Submitted for $1.50 Ibotta Credit and $1.50 Shopmium Credit
Final Price: $0.50

See the Ball Park frankfurter deal here.

Bought 1 Heinz Ketchup, 20 oz $1.96, regular price
Used one $0.50/1 – Heinz Tomato Ketchup, 13 oz or larger from RP 6/22
Final Price: $1.46

Bought 1 French’s Mustard $1.18, regular price
Used one $0.30/1 – French’s Yellow Classic Mustard (frenchs.com)
Final Price: $0.88

Bought 1 Vlasic Pickle Relish, 10 oz $0.98, regular price
Used one $0.50/1 – Vlasic Pickles, Peppers or Relish from SS 5/11
Final Price: $0.48

Bought 1 Snickers Ice Cream Bars, 6 ct $2.97, regular price
Used one $1.50/ 1 – Mars Ice Cream Multi-Packs: Snickers, Twix, M&M’s, Milky Way Brand or Dovebar, 3-14 ct (coupons2.smartsource.com)
Final Price: $1.47

Buy 2 Ziploc Sandwich Bags, 50 ct $2.28, regular price
Buy 1, Receive $2.50 with Ibotta
Use one $1.00/2 – Ziploc Bags (coupons.com)
Pay $3.56, Submit for $2.50 Ibotta Credit
Final Price: $0.53 each, when you buy 2

Bic Sensitive Disposable Razors, 12 pk $2.68, regular price
Use $2.00/1 – Bic Disposable Razor from SS 6/29
Final Price: $0.68

Birds Eye Recipe Ready, 8 0z $1.00, regular price
Use $1.00/1 – Birds Eye Recipe Ready Product (smartsource.com)
Final Price: Free

So Delicious Coconut Milk $1.98, regular price
Buy 1, Receive $1.00 with Ibotta
Use $1.00/1 – So Delicious Dairy Free Product from SS 6/15
Paid $0.98, Submit for $1.00 Ibotta Credit
Final Price: $0.02 Moneymaker

Dial Bar Soap, 2 pk $0.97, regular price
Buy 1, Receive $1.00 with Ibotta
Paid $0.97, Submit for $1.00 Ibotta Credit
Final Price: $0.03 Moneymaker

Brach’s Gummi Worms, 8 oz $1.28, regular price
Use $1.50/1 – Brach’s Candy Product, 12 oz or smaller from RP 5/11
Final Price: $0.22 Moneymaker

Wet n Wild Eyeliner Pencil, $0.93, regular price
Use $1.00/1 – Wet N Wild or Fergie Product from RP 6/29
Final Price: $0.07 Moneymaker

Eggs, 1 dozen $1.23, regular price
Buy 1, Receive $0.50 with Checkout 51
Pay $1.23, Submit for $0.50 Checkout 51 Credit
Final Price: $0.73

Pure Protein Single Bars $1.46, regular price
Use B1G1 Free – Pure Protein Single Bar from RP 5/4
Final Price: $0.73 each, when you buy 2

Are you ready for the 4th?


Two Fun Online Games That Can Be Played Free

Posted on July 3rd, 2014 by Freebie Felicia

computer games

Gaming can be costly. There is the proper gaming and computer system. Then there are the games themselves. Many people get into it and it costs them more than they should be spending on entertainment. Here are two games that are both fun and can be played for free.

Lord of The Rings Online

Lord of The Rings Online (or LOTRO) can be played free. Even though there is a game currency, which you can buy or subscribe to, (called turbine  points) it can also be earned in the game to buy both permanent perks (like bag space or character slots) or cosmetic gear or even boosts. The turbine points you earn can even be used for opening up quests in new areas. With that said, there is a quest line that is free and you can always go sight seeing in Middle Earth. In short, even though you don’t have a subscription, if you don’t mind actually playing the game and can work with delayed gratification this would be a good game for you.

Hearthstone

This game is an online tournament style card game, except you don’t have to buy cards. It is based on the MMO World of Warcraft. It has great looking cards that won’t take up space and uses the main characters of the WOW world. You can earn card packs by completing daily quests. It is a Blizzard product, so you will need a Battle.net account and an authenticator. The account is free and the authenticator can now come as a free to download mobile app in some areas. If you have a family member that likes to play turn based card games or is just a WOW fan who can’t afford a subscription right now, this is a game you should look into playing.

 

 

 


Get Updated via email when new coupons, freebies and deals are added.

new printable coupons

money saving offers

Grab Thrity Divas Banners

Thrifty Divas
Thrifty Divas