Healthy and Healthier Food Deals

Posted on April 12th, 2013 by Coupon Cathy

 

There are two important elements involved in choosing healthy foods. First, I think that regardless of where we are on our healthy living journey, we should always be looking to take another step in the direction of healthy eating and living. I don’t think it ever really stops. Second, I think that there are many ways that we can define “healthy.” But, we each know the things that help us feel great and those that don’t! But, even with those things in mind, there’s the day to day walking it out. I say all that to say that even when we eat healthy, it can be so easy to make poor choices. I generally eat pretty healthy. And, I’ve gotten to the point that a lot of what used to be tempting just doesn’t tempt me anymore. BUT, this week I have been “testing” protein bars as I’ve been working on our emergency food stockpile. And, I feel yucky! Protein bars! For some, these are so very healthy. But, the sugar I taste in them just leaves me feeling gross. Not so gross that I didn’t enjoy them at the various moments I “tested” them during the week. As much as I have been in a great health routine, this week knocked me off of my game. So, I choose to start again on my journey to good health. And, wherever you live, wherever you shop, you can do the same! Here’s a little help!

Albertsons

Jennie-O Turkey Bacon, 12 oz $2.99
Use $0.75/1 Jennie-O Turkey Bacon, 12 oz from SS 3/17 (exp 4/30)
Final Price: $2.24

 

Blue Diamond Almonds, 14-16 oz $5.99
Use $0.25/1 Blue Diamond Almonds, 4 oz or larger, Limit one coupon per customer from SS 4/7 (exp 5/31)
Final Price: $5.74

 

 

Dollar Tree

 

Westsoy Soy Milk, 32 oz $1.00, regular price
Use $1.00/1 – Westsoy Beverage – (westsoymilk.com)
Final Price: Free

 

Nature Valley Granola Thins, 10 ct $1.00, regular price
Use $0.50/2 Nature Valley Granola Bars or Granola Thins, 5 ct or larger from SS 2/24 (exp 4/20)
Final Price: $0.75 each, when you buy 2

 

Fred Meyer

Russet Potatoes, 5 lb bag $0.78
With In-Ad Coupon, Limit 2

 

Mini Peeled Carrots, 16 oz $1.00
With In-Ad Coupon, Limit 4

 

Whole Pork Shoulder Roast $1.88 lb

 

Harris Teeter

Dannon Activia or Danimals, Select Varieties $2.00
Use $0.75/1 Dannon Danimals Crunchers, 4 pack from SS 2/24 (exp 4/13)
Or $1.00/1 – Dannon Activa Greek, 4pk – (facebook.com)
Or $0.50/1 – Dannon Danimals Crunchers, 4pk – (facebook.com)
Or $1.00/2 Dannon Activia Yogurt, 4 pack from SS 3/3 (exp 4/21)
Final Price: $0.50

 

Alexia Fries, Select Varieties $3.00
Use $0.55/1 Alexia Frozen Item from SS 3/10 (exp 4/20)
Or $1.00/1 – Alexia Frozen Product – (rewards.alexiafoods.com)
Final Price: $1.90

 

HEB

Nature Sweet Sunbursts Tomatoes, 10.5 oz $2.94
Buy 1, Receive Free Monterey Whole Baby Brown Mushrooms, 8 oz, with in-store coupon (exp 4/16)

 

HEB Fully Cooked Fully Fit Baked Breaded Chicken Breast Chunks, 20-24 oz $5.88
Buy 1, Receive Free HEB Creamy Creations Premium Ice Cream, 1 qt, with in-store coupon (exp 4/16)

 

Kroger

Nature Valley or Fiber One Bars, 5-12 ct $2.99
Buy 5, Save $5.00 Instantly
Use $0.50/1 Fiber One Protein Chewy Bars from SS 3/3 (exp 4/27)
Or $0.50/1 Fiber One Protein Chewy Bars from SS 3/24 (exp 5/18)
Or $0.60/1 – Fiber One Protein Chewy Bars – (pillsbury.com)
Or $0.60/1 – Fiber One Protein Chewy Bars – (boxtops4education.com)
Or $0.50/2 Nature Valley Granola Bars or Granola Thins, 5 ct or larger from SS 2/24 (exp 4/20)
Or $0.50/2 Nature Valley Granola Bars, 5 ct or larger, Nature Valley Granola Thins, Fiber One Chewy Bars, Fiber One 90 Calorie Chewy Bars or Fiber One 90 Calorie Brownies from SS 3/24 (exp 5/18)
Final Price: $1.49, or $0.99 with double

 

Morningstar Farms Entrees, 5.25-14.5 oz $3.99
Buy 5, Save $5.00 Instantly
Final Price: $2.99

 

Campbell’s 100% Natural Soup, 18.6-18.8 oz $2.29
Buy 5, Save $5.00 Instantly
Use $0.50/2 Campbell’s 100% Natural Soups from SS 2/10 (exp 4/15)
Or $0.50/2 Campbell’s 100% Natural Soups from SS 3/10 (exp 5/15)
Or $0.50/2 Campbell’s Chunky or 100% Natural Healthy Request Soups from SS 3/3 (exp 4/30)
Final Price: $1.04 each, when you buy 2, or $0.79 with double

 

Publix

Hunt’s 100% Natural Canned Tomatoes, 14.5 oz $1.39
Buy One Get One Free
Use $0.55/2 – Hunt’s Canned Tomatoes, 14.5 oz or Larger, Redeemable at Walmart – (coupons.com)
Final Price: $0.21 each, when you buy 2

 

Silk SoyMIlk or AlmondMIlk, 64 oz $2.50
Use $1.00/1 – Silk Pure Almond Milk, half gallon, 33031 – (coupons.com)
Or $1.00/1 – Silk, Half Gallon – (mambosprouts.com)
Or $0.60/1 Silk Half Gallon from SS 4/7 (exp 5/5)
Final Price: $1.50

 

Safeway

V8 V-Fusion Juice or Smoothie, 36-46 oz $1.67
Buy 2, Receive $1.50 Catalina through 4/21
Use $1.00/2 – V8 V-Fusion 100% Juice, 46 oz – (familytime.com)
Or $0.50/2 V8 V-Fusion, 46 oz bottles, Cans, 6 pack, Smoothies, 36 oz or Juice Drink, 8 pack from SS 3/3 (exp 4/14)
Pay $2.34, Receive $1.50 Catalina
Final Price: $0.42 each, when you buy 2

 

Nature Valley Protein Bars, 7.1 oz $2.99
Buy 4, Save $4.00 Instantly
Use $0.50/2 Nature Valley Granola Bars or Granola Thins, 5 ct or larger from SS 2/24 (exp 4/20)
Or $0.50/2 Nature Valley Granola Bars, 5 ct or larger, Nature Valley Granola Thins, Fiber One Chewy Bars, Fiber One 90 Calorie Chewy Bars or Fiber One 90 Calorie Brownies from SS 3/24 (exp 5/18)
Final Price: $1.74 each, when you buy 2

 

Kellogg’s Nutri-Grain Bars, 10.4 oz $2.99
Buy 4, Save $4.00 Instantly
Final Price: $1.99

 

 

Target

Annie’s Bunny Fruit Snacks, 4 oz $2.99
Annie’s Organic Snack Mix, 9 oz $2.99
Use $0.75/1 – Annie’s Snack, limit one per person – (ecobonus.com)
Final Price: $2.24

 

Annie’s Mac & Cheese $1.00
Use $0.35/1 – Annie’s Mac & Cheese, limit 1 per person – (ecobonus.com)
Final Price: $0.65

 

Fresh Express Hearts of Romaine, 10 oz $2.50
Use $0.55/1 Fresh Express Packaged Salad from SS 3/10 (exp 6/10)
Final Price: $1.95

 

Trader Joe’s

Barbara Puffin Cereal, 10 oz $3.79
Use $1.00/1 – Barbara’s Bakery Cereal -(shopnatureoasis.com)
Final Price: $2.79

 

Applegate Farms Roasted Turkey, 7 oz $3.69
Use $1.00/1 – Applegate Product – (applegate.com)
Final Price: $2.69

 

 

Walmart

Uncle Ben’s Brown Rice Cups $1.00, regular price
Use $1.00/2 – Uncle Ben’s Whole Grain Brown Rice Products – (coupons.com)
Final Price: $0.50 each, when you buy 2

 

Chobani Greek Yogurt, 6 oz $1.22, regular price
Use $0.30/1 – Chobani Greek Yogurt, 6 oz cup – (chobani.com)
Final Price: $0.92

 

Jolly Time Healthy Pop Crispy White Naturally Flavored Microwave Popcorn, 3 ct $1.48
Use $0.50/1 Jolly Time Microwave Popcorn from SS 3/10 (exp 4/30)
Final Price: $0.98

 

Whole Foods

Kevita Probiotic Drink, 15.2 oz $2.99
Use $1.00/1 – Kevita Drink – (commonkindness.com)
Final Price: $1.99

 

Rising Moon Frozen Organic Ravioli, 8 oz $3.99
Use $1.00/1 – Rising Moon Frozen Organic Pasta – (commonkindness.com)
Final Price: $2.99

 

 

WinCo

Nasoya Egg Roll Wraps, 1 lb $2.28
Use $0.55/1 – Nasoya Product, zip code 12345 – (coupons.com)
Final Price: $1.73

 

Did you fall off the bandwagon this week? What’s your biggest temptation on the road to eating healthy?

No Comments

No comments yet.

Sorry, the comment form is closed at this time.

Get Updated via email when new coupons, freebies and deals are added.

new printable coupons

money saving offers

Grab Thrity Divas Banners

Thrifty Divas
Thrifty Divas